Yabancıya Gayrimenkul Satışı ve Ekspertiz Raporu Zorunluluğu

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından yayımlanan 15.02.2019 tarih 2019/1 sayılı genelge ile yabancı uyruklu gerçek kişilerin gayrimenkul alım ve satım edinimlerinde, taşınmazın piyasa değerini gösterir değerleme raporu, bir diğer deyişle ekspertiz raporu aranılması zorunluluğu getirilmiştir.

Yayımlanan genelgeye göre, 04.03.2019 tarihi itibariyle yabancı uyruklu kişilerin gerek alıcı gerek satıcı olarak taraf oldukları tüm satış işlemlerinin tamamlanabilmesi için;

  • Değerleme standartlarına uygun olarak hazırlanan,
  • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yetkilendirilen değerleme kuruluşlarınca onaylanan taşınmaz değerleme raporu / ekspertiz raporu hazırlanması gerekmektedir.

Taşınmaz edinim başvurusu sırasında sunulan ekspertiz raporları, düzenlendiği tarihten itibaren 3 aylık süre içerisinde başvurulmak kaydıyla işlem tamamlanıncaya kadar geçerliliğini koruyacaktır.

SPK Lisanlı Şirketimize Taşınmaz Değerleme Raporu Hazırlatabilirsiniz

BDDK tarafından yetkilendirilen, SPK Lisanslı Değerleme Şirketimiz bünyesinde, alanında tecrübeli değerleme uzmanları tarafından standartlara uygun formatta hazırlanan gayrimenkul değerleme raporu temin edebilirsiniz.

Türkiye genelinde yaygın bir ağda hizmet vermekte olduğumuzu belirtmek isteriz.

Yabancı uyruklulara alım ve satım işlemlerinizde ihtiyacınız olan taşınmaz değerleme raporu edinimi hakkında şirketimiz ile 0312 212 77 14 numaralı telefondan veya info@kalme.com.tr adresinden irtibata geçmeniz yeterli olacaktır.