Taşınmaz Değerleme Ne Demek ve Kapsamı Nedir?
Taşınmaz Değerleme Ne Demek ve Kapsamı Nedir

Taşınmaz Değerleme Ne Demek ve Kapsamı Nedir?

Taşınmaz Değerleme, belli bir dönemde yasal prosedürler de dikkate alınarak ve piyasa koşulları değerlendirilerek bağımsız olarak taşınmazın, taşınmaz projesinin veya bir taşınmaza bağlı hak ve faydanın değerinin tespit edilmesi işlemidir. Eskiden  taşınmaz kıymet takdiri olarak anılan iş, günümüzden gayrimenkul değerleme olarak anılmaktadır.

Taşınmazla birlikte taşınmazın bir parçası olarak sayılabilecek, sanayide ve diğer sektörlerde kullanılan makine ve ekipmanların, markası, fonksiyonelliği, bakım durumu, yıpranması, servis kolaylığı, yedek parça vb. kriterler başta olmak üzere, makine ve ekipmanların özelliğine göre değişkenlik gösteren durumlar göz önüne alınarak değerleme çalışmaları yapılmaktadır. Kira Değeri tespiti ve Üst Hakkı Değeri tespiti de Taşınmaz Değerleme kapsamında yapılabilmektedir.

Taşınmaz değerleme ve danışmanlık, taşınmaz değerleme ve müşavirlik..vb şeklinde adları ne kadar farklı olsa da taşınmaz değerleme alanında faaliyet gösteren şirketlerin birçoğu gayrimenkul değerleme işi yürütmektedir.

 

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz:  “Taşınmaz Değerleme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular”