1Gayrimenkul değerleme nedir?
Gayrimenkul değerleme, belirli standartlar ve tanımlara bağlı kalınarak, tarafsız bir uzman tarafından gayrimenkulü ilgilendiren tespitlerin yapılması ve raporlanması işidir.
2Gayrimenkul değerleme raporuna neden ihtiyaç duyulur?
Bazı durumlarda ilgili mevzuat gereğince gerekli olan değerleme raporları, bazen yatırım ve finansman amaçlı da kullanılabilir. Bunun yanı sıra herhangi bir gayrimenkul alan veya kiralayan ya da küçük veya büyük ölçekli yatırım yapan kişi ve kurumların değerleme raporu hazırlatarak gerekli bilgileri tarafsız bir uzman veya şirket aracılığı ile öğrenebilirler.
3Gayrimenkul değerleme raporunda hangi bilgiler yer alır?
Gayrimenkul değerleme raporlarında ilgili gayrimenkule ilişkin mülkiyet bilgileri ve hukuki kısıtlılıklar tespit edilir. Bunun yanı sıra yasal izinlerinin tam olup olmaması, yapının yasal izinlere uygun olup olmadığı, tapu müdürlüğüne gidildiğinde işlem yapmaya mani bir durum olup olmadığı ve varsa nasıl çözüleceği, yerinde incelemelere, arsa ve yapıya ilişkin tespitler, bölgesel analizler ve gayrimenkulün piyasada makul olan el değiştirme bedeli ve diğer konulara değinilir.
4Gayrimenkul değerleme raporu neden gereklidir?
Kişi veya kurumların standart bir değerleme raporu içeriğindeki konular hakkında bilgi edinmesinin yanı sıra, Sermaye Piyasası Mevzuatı veya BDDK mevzuatı gibi bazı mevzuatlar uyarınca da değerleme raporlarının hazırlanması bazı durumlarda zorunludur.
5Gayrimenkul değerleme raporunu ne kadar sürede alabilirim?
Gayrimenkul değerleme çalışmasının amacı, sunulacağı kurum veya hangi mevzuat veya standarda göre hazırlanacağına göre raporun hazırlanma süresi değişmekle birlikte, bir konut değerleme raporu, raporu talep eden kişinin bilgi edinmek amaçlı talep etmesi durumunda ortalama olarak 2 veya 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Çalışmalar, resmi kurumlarda incelemeler ve yerinde tespitleri de kapsadığından bu incelemelerde aksaklıklar olma ihtimali de mevcuttur.
6Bir gayrimenkul değerleme raporunun ücreti nedir?
Raporlar, kullanılacak standartlar, mevzuat ve kullanım amacına göre değişik maliyetler katlanılarak hazırlanmaktadır. Ancak raporu talep eden kişi veya kurumun kendisinin bilgi edinmek amaçlı olarak bir konut raporu talep etmesi durumunda genel olarak rapor ücretleri konutun fiyatı veya aylık kira getirisi göz önüne alındığında çok düşük tutarlar olabilmektedir. Rapor ücreti, raporun sonucuna bağlı olarak belirlenemez, çalışmaya başlamadan önce belirlenir ve rapor ücretinin raporun sonucu ile hiçbir ilgisi olamaz.
7Bulunduğum şehirde de aynı süre ve ücretle hizmet alabilir miyim?
Firmamız, Türkiye genelinde yaygın bir ağda hizmet vermektedir. İl bazında yerel uzmanlarımız ile taleplere oldukça hızlı çözümler üretebilmekteyiz. Bunun yanı sıra, çalışma öncesinde belirlenecek değerleme ücreti genel olarak hizmet verilen illerin tamamında aynıdır. Hizmet bölgelerimiz hakkında bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.